19 Eylül 2016 Pazartesi

" Oysa biz ne kadar da alışığızdır analarımızın, ablalarımızın üstüne kuma gelmesine. İçimiz burkulsa da aldırmamış gibi yaparız. Denilebilir ki sizin içiniz niye burkulsun, ey erkek canlar. Kuma sizin üzerinize geliyor değil ya. Haydi bir ananın kız çocukları olsa neyse. Ama öyle değil işte.. Ana anadır.. Onun yüreği çat diye ortadan kırıldığında, sesini erkek evlatlar da duyar.. Anaların duygularını özellikle erkek evlatlardan saklamalarına rağmen duyar.. Analar konuşursa, kızlarıyla konuşur, onlarla dertleşir.. Oğullarına karşı ise kuyruğu dik tutmaya çalışır da.. Boşuna.. Ne yaparsa yapsın, anasının gözlerindeki buğuyu, yüzüne sinen hüznü görür evlat, erkek de olsa.. Kocası, üstüne gelen kadını koynuna çektiğinde analar yataklarını çocukların en küçüğünün yanına sererek yatar.. Gece bir yanık kokusu alır çocuğun burnu.. Anasının yürek yangınının dumanı, odaya sis gibi dağılır.. Perde gerisinde de olsa kapı arkasında da sesler, iniltiler, gıcırdılar.. Tavşan kulağı gibi dikilmiş kulaklarından hiç kaçmaz ananın.. Bir süre dinler, sonra başını bu sesleri duymamak için yastığın altına gömer ana.. Gözlerinden yaşlar ancak o zaman dökülür gizli gizli..

Ayşe Kulin
BORANIN KİTABI "

Eşcinsel bir erkeğin hayatını anlatan bu kitabı duymuştun önceleri ama okumak için oldukça bekledim.. önyargım olduğundan değil sadece eşcinsel olmayan yazar ya da yönetmenlerin bu konuyu olduğundan farklı gösterdiğini düşündüğümden.. bayram bitiminde ev sakinleşince can sıkıntısından aldım kitabı elime ama umduğumdan öyle farklı bir şey çıktı ki karşıma nutkum tutuldu, bitirmeden elimden bırakamadım, gece uzun bir süre uyuyamadım.. Tekirdağda doğmuş istanbul ve izmirde yaşamış biri olarak doğu kültüründe gözlemlediklerimden ya da okuduklarımdan biliyorum sanırdım bir şey bilmediğimi anladım ve sanki içinde yaşadım.. Gerçekler karşısında donup kaldım, Bedri ve Recebin çocukluk hallerine gülümserken kader diye bir şey yapamadan yaşananlara içim yandı.. Ayşe Kulin'e hayranlığım oluşmaya başladı.. Kitap tanıtımı yapan biri de değilim ama bu kitap bende iz bıraktı ve unutulmasın istedim, okunsun.. Eskiden olsa paylaşmaya çekinirdim ama bunları az da olsa aştık sanıyorum..

Son olarak daha önce dikkatinizi çekmedi ya da ertelendiyse lütfen okuyunuz..

Sevgiler..

13 yorum:

 1. en kısa zamanda edinicem kitabı; umarım oyun seçimin kadar sıkıcı değildir :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen oyundan anlamıyorsan ben ne yapayım :P Ayşe kulin okumuşsundur daha önce ben zevksizsem ya o :))

   Sil
  2. okudum güzeldi :D gayet sıkıcı bir oyun , savaşmıypsun bile strateji flan da yok peh

   Sil
  3. Hahah askerleri eline versinler sen savaş istiyorsun sabırsızsın o yüzden :) bekle bir geliş savaşmayı hak et :)

   Sil
  4. sabırsızım ben bekleyemem, facebookta zamnında bi savaş oyunu vardı, bilgi yarşması gibi, ne kadar doğru cevaplarsan o kadar yer alıyordun, o bile daha eğlencelydi

   Sil
  5. bu arada yağmurdan haberin var mı, bakındım mesaj da bırakılmıyo ona

   Sil
  6. Hangi yağmur dedim bir an :) yağmurun sadece yazdıklarını okuyorum ben özel olarak konuşmuyoruz.. zaten ben de az girdiğim için yokluğunu farketmiştim :)

   Sil
 2. Severek okuduğum kitaplardan benim de.
  Bir seri olarak çıkarttı Ayşe Kulin bu kitabı. Dörtleme yani.
  Diğerlerini de sevmiştim.
  Çok etkilenmiştim Bora'dan, hayallerinden ve geçmişinden...

  YanıtlaSil
 3. Devamı olduğunu duşmuytum ben de evet.. :) diğerlerini nereden alırım arayışındayım :)

  YanıtlaSil
 4. En ama en sevdiğim ve etkilendiğim kitaptır. Ama kitabın birincisi 'Gizli Anların Yolcusu' kitabın devamı ise Bora'nın kitabı ve sonuncusu 'Dönüş' 3 kitap toplamda. Dönüş'ü çok etkileyici bulmamıştım. Sen sanıyorum 2. kitaptan başlamışsın. Ben senin için bi link buldum. Buradan okuyabilirsin herhalde. Aman ne çok konuştum :) Mutlaka oku :)) Sevgiler, https://pdfkitaplarim.wordpress.com/2016/05/11/gizli-anlarin-yolcusu-cep-boy-pdf-indir/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah yok istediğin kadar konuş :) ben bir türlü başından başlayamam zaten böyle şeylere :D çok teşekkür ederim söylediğin iyi oldu ama kitap hâlini okumak daha iyi geliyor bana bu konularda teknolojik değilim :)

   Sil
 5. Gizli Anların Yolcusu'nu da mutlaka oku,orada işler daha karışık.Heterosexüel bireylerin anlaması çok kolay değil transgender bireyleri.Ancak ben kitabı soluksuz okumuştum,Dönüş de çok hüzünlüydü.İlgini çekerse bu konuda bir yazım var,transgenderizm hakkında bilgi paylaşmıştım.Kalemime Sıkışanlar başlığı altında blogumda sağda görürsün.Yazının başlığı da The Danish Girl.Bir filmden yola çıkarak yazmıştım,eğer izlemediysen bu filmi de mutlaka izle derim.

  YanıtlaSil
 6. Gizli anlar yolcusunu bitirmek üzereyim :) ama boranın kitabı daha etkiledi sanırım yine de okuyorum.. dönüşü de aldım o da sırada :)) teşekkür ederim uygun fırsatta bakacağım

  YanıtlaSil

Kim durup düşünmüş, Ne demiş..